Gdzie pojawiły się błędy przy liczeniu głosów — II tury 2025 r. wyborów.
Monitorując doniesienia mediów oraz obywateli zidentyfikowane zostały różne formy uchybień, które wymagają ponownego przeliczenia w co najmniej 1 472 komisjach. Jednak największym problemem były blędy ludzkie..
- Przepisywanie głosów z protokołu do systemu PKW (kluczowa faza) — najczęstszy błąd: wyniki Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego zapisane w wersji papierowej (protokół), niezgodne z danymi przesłanymi do systemu PKW. Błędnie przepisane liczby (odwrotnie). (przykłady: OKW 95 Kraków, OKW 1048 Bielsko-Biała, OKW 581 Gdańsk.).
Każdy głos się liczy, a wspólnie policzne wyniki wyborów to nasza wspólna wartość!
Błędy zdarzały się w obie strony, zarówno na korzyść Rafała Trzaskowskiego jak i Karola Nawrockiego.
Nowoczesne formy liczenia i weryfikacji głosów
Współczesne wybory na świecie coraz częściej korzystają z nowych technologii, które mają zwiększyć przejrzystość i pewność wyniku. W wielu krajach stosuje się elektroniczne kioski do głosowania, tablety, a także głosowanie przez internet. Przykładowo:
- Brazylia – od lat korzysta z elektronicznych maszyn do głosowania, które drukują potwierdzenie oddania głosu.
- Estonia – umożliwia głosowanie przez internet (i-voting) z weryfikacją głosu przez smartfon, a każdy wyborca może sprawdzić, czy jego głos został prawidłowo zapisany.
- Szwajcaria – testuje głosowanie online z pełną weryfikacją i jawnością procesu liczenia.
- USA – w niektórych stanach stosuje się kioski i tablety, a także systemy z papierowym potwierdzeniem głosu (VVPAT), które pozwalają na ręczną weryfikację.
- Paragwaj, Ekwador, El Salvador – wdrażają biometryczną weryfikację tożsamości oraz głosowanie elektroniczne dla obywateli za granicą.
W przyszłości w Polsce powinniśmy dążyć do wprowadzenia dodatkowych rozwiązań wyborczych, takich jak:
- kioski i tablety do głosowania z potwierdzeniem papierowym,
- głosowanie online,
- większa dostępność głosowania dla osób z niepełnosprawnościami i za granicą, a także system chmurowy, gdzie głosy są automatycznie i bezpiecznie wysyłane do centralnej bazy danych.
Potwierdzenie papierowe pozwala każdemu wyborcy upewnić się, że oddał głos na wybranego kandydata.
Tylko dzięki nowoczesnym i przejrzystym rozwiązaniom każdy obywatel będzie mógł być pewny, że jego głos naprawdę się liczy i został prawidłowo policzony.